15x10 american racing ar172 baja satin black 6x5.5/139.7 -43mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
15x10Original price: $229.00Sale price: $209.00
6x139.7/5.5 | -43mm169 Available
Bore108.00
Load2000 lbs
$836
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
American Racing wheels has a heritage like no other. From old school hotrods to today's most modern vehicles, American racing has something for every generation of car and car owner. American Racing Wheels is one of the founders of the custom wheel industry, and has continued to display quality and craftsmanship that will keep them in demand for another 50 years and beyond. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 15x10 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | -43mm |
| Center Bore | 108mm |
| Load Rating | 2000 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | AR1725183B |
| SKU | ar-ar1725183b |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
