(clearance - no returns) 15x7 nomad off-road 502 arvo satin black (flow form) 5x100 15mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
15x7Original price: $249.00Sale price: $234.00
5x100 | 15mm63 Available
Bore56.10
Load1850 lbs
$936
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Nomad off-road wheels are made using the Formlite flow forming process for a lighter and stronger back half barrel. Nomad utilizes a reinforced inner lip for increased strength both on and off road. In addition, each Nomad wheel features deep pad pocketing between the Lug holes for weight reduction.
Technical Specifications
| Size | 15x7 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x100 |
| Offset | 15mm |
| Center Bore | 56.1mm |
| Load Rating | 1850 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | N502SB-57010+15 |
| SKU | nom-n502sb-57010+15 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
