15x7 nomad off-road 503 sahara copperhead (flow form) 5x4.5/114.3 15mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
15x7Original price: $249.00Sale price: $239.04
5x114.3/4.5 | 15mm46 Available
Bore72.62
Load1850 lbs
$956
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Nomad off-road wheels are made using the Formlite flow forming process for a lighter and stronger back half barrel. Nomad utilizes a reinforced inner lip for increased strength both on and off road. In addition, each Nomad wheel features deep pad pocketing between the Lug holes for weight reduction.
Technical Specifications
| Size | 15x7 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 15mm |
| Center Bore | 72.62mm |
| Load Rating | 1850 lbs |
| Finish | Copperhead |
| Wheel Color | Bronze |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | N503CO-57012+15 |
| SKU | nom-n503co-57012+15 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
