16x6.5 raceline 935b defender matte black 6x130 45mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
16x6.5Original price: $305.00Sale price: $292.80
6x130 | 45mm70 Available
Bore84.10
Load3530 lbs
$1,171
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Raceline is a market leader in the design and manufacturing of wheels for off-road, street and track use. Founded more than 20 years ago as a manufacturer of specialty wheels for the off-road racing segment. Customers can count on Raceline for performance-driven technology and exceptional quality in aftermarket wheels in a range of styles and fitments for passenger cars, light trucks, and SUVs.
Technical Specifications
| Size | 16x6.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x130 |
| Offset | 45mm |
| Center Bore | 84.1mm |
| Load Rating | 3530 lbs |
| Finish | Matte Black |
| Part Number | 935B-66563+45 |
| SKU | rac-935b-66563+45 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
