(special pricing) 16x7.5 tis motorsports 505s gloss silver 5x100 35mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
16x7.5Original price: $278.00Sale price: $236.00
5x100 | 35mm99 Available
Bore73.10
Load1800 lbs
$944
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
TIS Motorsports Wheel is a new premium wheels lineup for passenger vehicles and SUVs. These luxury wheels are new for 2025 and feature a multi-piece customizable center cap. Some models like the 507 also feature a floating center cap, and the 506 comes in 5 or 6 spoke configurations.
Technical Specifications
| Size | 16x7.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x100 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
| Finish | Gloss Silver |
| Part Number | 505S-6754235 |
| SKU | tis-505s-6754235 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
