16x7 vors vr3 gold 4x100 4x4.5/114.3 30mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
16x7$195.00
4x100, 4x114.3/4.5 | 30mm56 Available
Bore73.10
Load1234 lbs
$780
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Vors wheels offer a cutting-edge monoblock design and deeper concave rear profile with a super-strong and lightweight construction for exceptional performance. Vors Wheels supplies top-of-the-line aftermarket wheels for a great variety of car makes and models.
Technical Specifications
| Size | 16x7 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 4x100, 4x114.3/4.5 |
| Offset | 30mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1234 lbs |
| Finish | Gold |
| Wheel Color | Gold |
| Part Number | VR0316708H30GD |
| SKU | vors-vr0316708h30gd |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
