(special pricing) 16x8 dropstars 604sb satin black 6x135 6x5.5/139.7 0mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
16x8Original price: $298.00Sale price: $253.00
6x135, 6x139.7/5.5 | 0mmOut of Stock
Bore106.20
Load2500 lbs
$253



Dropstars Wheels
Dropstars Wheel is a company that designs and manufactures custom wheels, particularly known for their bold and innovative designs. They cater to a variety of vehicles, including trucks, SUVs, and cars, offering both off-road and on-road styles. Dropstars is associated with TIS Wheels and has a collaboration with Monster Energy, suggesting a strong presence in the automotive and off-road culture.
Technical Specifications
| Size | 16x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135, 6x139.7/5.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 106.2mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | 604SB-6806800 |
| SKU | tis-604sb-6806800 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
