16x8 moto metal mo970 gloss black milled lip 8x165/6.5 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
16x8Original price: $245.00Sale price: $229.30
8x165/6.5 | 0mm100 Available
Bore125.10
Load3640 lbs
$917
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 16x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x165/6.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 125.1mm |
| Load Rating | 3640 lbs |
| Finish | Gloss Black Milled Lip |
| Part Number | MO970680803A00 |
| SKU | moto-mo970680803a00 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
