(clearance - no returns) 16x8 moto metal mo985 gloss black machined 5x5/127 -6mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
16x8Original price: $235.00Sale price: $222.80
5x127/5 | -6mm34 Available
Bore78.10
Load2500 lbs
$891
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Moto Metal wheels are not for the mainstream. They are built for the wild untamed offroad vehicles that have not limits. Moto Metal owners don't play by the rules and are ready for anything. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 16x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5 |
| Offset | -6mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Black Machined |
| Part Number | MO98568050306N |
| SKU | moto-mo98568050306n |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
