16x8 raceline 950b gauge satin black 6x4.5/114.3 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
16x8Original price: $275.00Sale price: $264.00
6x114.3/4.5 | 0mm61 Available
Bore66.10
Load2500 lbs
$1,056
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Raceline is a market leader in the design and manufacturing of wheels for off-road, street and track use. Founded more than 20 years ago as a manufacturer of specialty wheels for the off-road racing segment. Customers can count on Raceline for performance-driven technology and exceptional quality in aftermarket wheels in a range of styles and fitments for passenger cars, light trucks, and SUVs.
Technical Specifications
| Size | 16x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x114.3/4.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 66.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Part Number | 950B-68064-00 |
| SKU | rac-950b-68064-00 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
