17x11 weld performance belmont drag s157 gloss black milled machined (rotary formed) 5x115 6mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x11Original price: $485.00Sale price: $460.75
5x115 | 6mm34 Available
Bore78.10
Load1600 lbs
$1,843
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Weld wheels is a manufacturer of advanced, street & strip, drag racing, oval racing and heavy duty truck high-performance, professional forged wheels. The company engineers and produces performance automotive wheels for professional racing, off-road and aftermarket vehicles. Weld wheels is one of the MW Company Brand portfolio.
Technical Specifications
| Size | 17x11 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x115 |
| Offset | 6mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black Milled Machined |
| Wheel Color | Black, Machined Accents |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | S15771171P06 |
| SKU | weld-s15771171p06 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
