17x7.5 katana racing kr08 gloss gunmetal 5x100 40mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x7.5$210.00
5x100 | 40mm1 Available
Bore73.10
Load1600 lbs
$210
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Katana wheels are designed with SUV and light truck drivers in mind. These wheels are built from the high-grade material for added strength and premium quality at an affordable price. The Katana wheels are crafted with cutting-edge technology and made in compliance with strict JWL/VIA testing standards.
Technical Specifications
| Size | 17x7.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x100 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Gunmetal |
| Part Number | KR08-177550GM |
| SKU | kat-kr08-177550gm |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
