17x7.5 neuspeed rse05 gloss white (flow formed) 4x98 35mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x7.5Original price: $312.55Sale price: $296.92
4x98 | 35mm1 Available
Bore58.10
Load1543 lbs
$297
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
NEUSPEED has been tuning and producing high quality performance parts for Volkswagen cars since 1975. In 2004, NEUSPEED started using a new manufacturing process called Flow Forming, years before other wheel companies jumped on the wagon. The Flow Forming process produces light weight wheels with similar strength characteristics to fully forged wheels without the cost.
The combination between light weight, cost saving, and innovative designs makes NEUSPEED wheels the perfect fit for the Audi, VW, MINI, and Fiat vehicles in motorsport and street performance market.
Technical Specifications
| Size | 17x7.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 4x98 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 58.1mm |
| Load Rating | 1543 lbs |
| Finish | Gloss White |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | NF.880501WG |
| SKU | neu-nf.880501wg |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
