(clearance - no returns) 17x7.5 nomad off-road 501 convoy salt (flow form) 5x160 50mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x7.5Original price: $339.00Sale price: $307.00
5x160 | 50mm42 Available
Bore65.10
Load3650 lbs
$1,228
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Nomad off-road wheels are made using the Formlite flow forming process for a lighter and stronger back half barrel. Nomad utilizes a reinforced inner lip for increased strength both on and off road. In addition, each Nomad wheel features deep pad pocketing between the Lug holes for weight reduction.
Technical Specifications
| Size | 17x7.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x160 |
| Offset | 50mm |
| Center Bore | 65.1mm |
| Load Rating | 3650 lbs |
| Finish | Salt |
| Wheel Color | White |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | N501SA-77556+50 |
| SKU | nom-n501sa-77556+50 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
