(clearance - no returns) 17x7.5 touren tr60 gunmetal 5x112 5x120 42mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x7.5Original price: $250.00Sale price: $191.00
5x112, 5x120 | 42mm30 Available
Bore72.62
Load1600 lbs
$764
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Touren Wheels custom wheels are the perfect aftermarket upgrade to your vehicle. Give your car or truck a personalized new look with a set of your favorite custom wheels and set yourself apart from all the stock vehicles out there. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 17x7.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x112, 5x120 |
| Offset | 42mm |
| Center Bore | 72.62mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gunmetal |
| Part Number | 3260-7709G |
| SKU | tou-3260-7709g |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
