17x7 forgestar f14 gloss black (flow formed) 6x135 20mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x7Original price: $375.00Sale price: $356.25
6x135 | 20mm2 Available
Bore87.10
Load1600 lbs
$713
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Forgestar Wheels
Forgestar wheels bridges the gap between forged wheels and cast wheels for the world's most prestigious luxury and high performance machines. Forgestar Wheels offers Rotary Formed Flow Formed Barrel which is a lightweight cast wheel with strength and impact values to a forged wheel for various street, racing and drag racing applications and vehicles.
Technical Specifications
| Size | 17x7 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 20mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | F17177089P20 |
| SKU | fstr-f17177089p20 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
