(special pricing) 17x8.5 dropstars 606sb satin bronze 5x5/127 5x5.5/139.7 0mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5Original price: $338.00Sale price: $287.00
5x127/5, 5x139.7/5.5 | 0mm22 Available
Bore78.10
Load2500 lbs
$1,148
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Dropstars Wheels
Dropstars Wheel is a company that designs and manufactures custom wheels, particularly known for their bold and innovative designs. They cater to a variety of vehicles, including trucks, SUVs, and cars, offering both off-road and on-road styles. Dropstars is associated with TIS Wheels and has a collaboration with Monster Energy, suggesting a strong presence in the automotive and off-road culture.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5, 5x139.7/5.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Bronze |
| Wheel Color | Bronze |
| Part Number | 606BZ-7850900 |
| SKU | tis-606bz-7850900 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
