17x8.5 fifteen52 off-road turbomac hd block bronze w/ black ring & steel hardware 6x5.5/139.7 0mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5$346.63
6x139.7/5.5 | 0mm88 Available
Bore106.20
Load2000 lbs
$1,387
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Fifteen52 Wheels
Fifteen52 Off-Road wheels has 1 goal in mind. To offer customers whatever wheels and styling they desire. Fifteen52 is defined by their concept rather than a specific product because they are car guys first. Element Wheels has the largest selection and best prices of Fifteen52 wheels which will make you feel truly unique. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 106.2mm |
| Load Rating | 2000 lbs |
| Finish | Block Bronze w/ Black Ring & Steel Hardware |
| Wheel Color | Bronze |
| Part Number | THDBB-178569-00 |
| SKU | fif-thdbb-178569-00 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
