17x8.5 icon recon pro charcoal 8x6.5/165 13mm
Product gallery
All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5$385.81
8x165/6.5 | 13mm46 Available
Bore121.40
Load4000 lbs
$1,543
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 8x165/6.5 |
| Offset | 13mm |
| Center Bore | 121.4mm |
| Load Rating | 4000 lbs |
| Finish | Charcoal |
| Part Number | 23617858052CH |
| SKU | ico-23617858052ch |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
