17x8.5 icon thrust smoked satin black tint 6x5.5/139.7 0mm
Product gallery
All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5$312.78
6x139.7/5.5 | 0mm11 Available
Bore106.10
Load2750 lbs
$1,251
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Load Rating | 2750 lbs |
| Finish | Smoked Satin Black Tint |
| Part Number | 2817858347SSBT |
| SKU | ico-2817858347ssbt |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
