17x8.5 kmc km553 torx matte black w/ gloss black lip 6x5.5/139.7 25mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5$370.00
6x139.7/5.5 | 25mm29 Available
Bore106.10
Load2500 lbs
$1,480
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
KMC wheels is the leading manufacturer of custom wheels for Trucks, SUV's, and cars. KMC has been prominently featured on TV's top custom rides shows to quickly make it a top choice for enthusiasts looking to customize their ride. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 25mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Matte Black w/ Gloss Black Lip |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | KM553MB17856825 |
| SKU | kmc-km553mb17856825 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
