17x8.5 lock off-road mojave matte silver w/ matte black ring 6x139.7/5.5 25mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,152
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Lock Off-Road Wheels feature modern streamlined designs accompanied by today's most popular colorways to fully enable that custom-tailored look for your vehicle. Lock-Rock & Roll on your next offroad adventure. Lock wheels are designed for light/ medium trucks & SUV’s. Each wheel has a load rating ranging from 2500-3700 lbs. Wheels are designed with proprietary step positions to allow for better seating in low-air-pressure environments.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 25mm |
| Center Bore | 95.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Matte Silver w/ Matte Black Ring |
| Wheel Color | Silver/Hypersilver |
| Part Number | MOJAVE-78569MSMBR |
| SKU | loc-mojave-78569msmbr |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
