17x8.5 mayhem ridgeline 8306 satin bronze 5x5/127 -6mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5Original price: $305.00Sale price: $289.75
5x127/5 | -6mm52 Available
Bore78.10
Load2500 lbs
$1,159
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Mayhem Wheels custom wheels are the perfect aftermarket upgrade to your vehicle. Give your car or truck a personalized new look with a set of your favorite custom wheels and set yourself apart from all the stock vehicles out there. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For convenience add a set of tires to your Wheels package and shipping is always free to any of the contiguous 50 United States.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5 |
| Offset | -6mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Bronze |
| Part Number | 8306-7873BZ |
| SKU | may-8306-7873bz |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
