17x8.5 method race mr705 titanium (bead grip) 6x5.5/139.7 35mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,464
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Method Race Wheels are made with durability and high performance in mind. Other than the Beadlock wheels, street wheels & Rally wheels, they apply a Patented Bead Grip® Technology to Method Race 700 series wheels. This Bead Grip® technology aims to be the bridge between a conventional street wheel and a beadlock, which is often not legal for highway use. Reducing air pressure in the tire increases traction and ride quality while on the trail. The ability to safely run lower pressures without having to worry about the tire de-beading along with DOT approval will undoubtedly be a bonus to off road enthusiasts.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 106.25mm |
| Load Rating | 2650 lbs |
| Finish | Titanium |
| Part Number | MR70578560835 |
| SKU | met-mr70578560835 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
