17x8.5 nomad off-road 501 convoy satin black (flow form) 6x5.5/139.7 25mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5Original price: $339.00Sale price: $325.44
6x139.7/5.5 | 25mm44 Available
Bore106.10
Load2500 lbs
$1,302
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Nomad off-road wheels are made using the Formlite flow forming process for a lighter and stronger back half barrel. Nomad utilizes a reinforced inner lip for increased strength both on and off road. In addition, each Nomad wheel features deep pad pocketing between the Lug holes for weight reduction.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 25mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | N501SB-78560+25 |
| SKU | nom-n501sb-78560+25 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
