17x8.5 nomad off-road 505 touring oe silver (flow form) 6x135 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8.5Original price: $339.00Sale price: $325.44
6x135 | 0mm60 Available
Bore87.10
Load2500 lbs
$1,302
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Nomad off-road wheels are made using the Formlite flow forming process for a lighter and stronger back half barrel. Nomad utilizes a reinforced inner lip for increased strength both on and off road. In addition, each Nomad wheel features deep pad pocketing between the Lug holes for weight reduction.
Technical Specifications
| Size | 17x8.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | SILVER |
| Wheel Color | Silver/Hypersilver |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | N505OE-78565-00 |
| SKU | nom-n505oe-78565-00 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
