17x8 arc ar5 silver machined 5x120 35mm (custom)
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8$240.00
CustomCustom | 35mm60 Available
Bore73.10
Load1521 lbs
$960
Estimated Delivery: 2 to 3 Weeks
Engineered for Excellence
ARC Wheels offers custom aftermarket wheels and their main range of wheels are from 15" to 18". The ARC wheels deliver exceptional performance and ensure compliance with the strictest quality and reliability requirements.
Technical Specifications
| Size | 17x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x120 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | Silver Machined |
| Part Number | AR05178051435SF-520 |
| SKU | arc-ar05178051435sf-520 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
