17x8 fuel off-road zephyr matte black d633 (car) 5x100 38mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8$331.00
5x100 | 38mm1 Available
Bore56.50
Load1600 lbs
$331
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Fuels Story
Fuel Off Road Wheels are engineered to meet the must rugged of standards from the street to the canyons, to the forests. Fuel wheels offer the latest designs and engineered innovations with their selection growing nearly every month. Visit their truck builder, gallery, and 1 pc or 2 pc wheel selection, and you'll see that nothing else quite compares to Fuel Wheels. Shop Fuel Off Road wheels for trucks and SUV. Widths from 6.5" to 14". Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 17x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x100 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 56.5mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Matte Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | D6331780C6+38 |
| SKU | fuel-d6331780c6+38 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
