(clearance - no returns) 17x8 reika r15 seeker gloss black machine face (flow formed) 5x4.5/114.3 38mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8$202.30
5x114.3/4.5 | 38mm8 Available
Bore65.10
Load1650 lbs
$809
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
REIKA wheels are the perfect upgrade for your Crossover Vehicle and Adventurous. The REIKA wheel line offers more options than the standard OEM width and offsets, allowing for personal expression of style. REIKA wheels are designed and manufactured with a Flow Form technology with lightweight and durable in mind so that vehicles can veer off the beaten path or stay on a well-worn road.
Technical Specifications
| Size | 17x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 38mm |
| Center Bore | 65.1mm |
| Load Rating | 1650 lbs |
| Finish | Gloss Black Machine Face |
| Wheel Color | Machined Accents |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | R15780381207F |
| SKU | rei-r15780381207f |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
