17x8 reika r35v rambler bronze (flow formed) 6x130 35mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8$290.50
6x130 | 35mm114 Available
Bore84.10
Load3600 lbs
$1,162
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
REIKA wheels are the perfect upgrade for your Crossover Vehicle and Adventurous. The REIKA wheel line offers more options than the standard OEM width and offsets, allowing for personal expression of style. REIKA wheels are designed and manufactured with a Flow Form technology with lightweight and durable in mind so that vehicles can veer off the beaten path or stay on a well-worn road.
Technical Specifications
| Size | 17x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x130 |
| Offset | 35mm |
| Center Bore | 84.1mm |
| Load Rating | 3600 lbs |
| Finish | Bronze |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | R35780356317 |
| SKU | rei-r35780356317 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
