17x8 vors sp1 white 4x100 4x4.5/114.3 30mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x8$210.00
4x100, 4x114.3/4.5 | 30mm27 Available
Bore73.10
Load1521 lbs
$840
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Vors wheels offer a cutting-edge monoblock design and deeper concave rear profile with a super-strong and lightweight construction for exceptional performance. Vors Wheels supplies top-of-the-line aftermarket wheels for a great variety of car makes and models.
Technical Specifications
| Size | 17x8 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 4x100, 4x114.3/4.5 |
| Offset | 30mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1521 lbs |
| Finish | White |
| Part Number | SP0117808H30W |
| SKU | vors-sp0117808h30w |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
