17x9 arena a101 mesa satin black w/ gloss black lip 5x5/127 -12mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9$359.00
5x127/5 | -12mm91 Available
Bore71.50
Load2500 lbs
$1,436
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Arena Wheels are specializing in designing and manufacturing off-road wheels for trucks, SUVs, and other off-road vehicles. They are known for their rugged, durable, and stylish wheels that are engineered for performance and built to withstand challenging off-road conditions. Arena Wheels offer a range of wheel styles and sizes to fit various vehicles and bolt patterns.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5 |
| Offset | -12mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Black w/ Gloss Black Lip |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | A101179075N01204 |
| SKU | asr-a101179075n01204 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
