17x9 arena a114 battle smoked bronze tint clear (6-lug) 6x135 1mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9$315.00
6x139.7/5.5 | 1mmOut of Stock
Bore87.10
Load2500 lbs
$315
Engineered for Excellence
Arena Wheels are specializing in designing and manufacturing off-road wheels for trucks, SUVs, and other off-road vehicles. They are known for their rugged, durable, and stylish wheels that are engineered for performance and built to withstand challenging off-road conditions. Arena Wheels offer a range of wheel styles and sizes to fit various vehicles and bolt patterns.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 1mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Smoked Bronze Tint Clear |
| Part Number | A114179089P00118 |
| SKU | asr-a114179089p00118 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
