17x9 artem off-road ab1 grimlock satin black w/ gloss black lip (flow formed) 5x5/127 -12mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9Original price: $320.00Sale price: $304.00
5x127/5 | -12mm1 Available
Bore78.30
Load2500 lbs
$304
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Artem Off-Road Wheels offer both the standard cast wheels and flow formed wheels. Artem Off-Road Wheels are the perfect aftermarket upgrade to your vehicle. Give your car or truck a personalized new look with a set of your favorite custom wheels and set yourself apart from all the stock vehicles out there.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x127/5 |
| Offset | -12mm |
| Center Bore | 78.3mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Black w/ Gloss Black Lip |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | AB1-1790127-12SBFGBR |
| SKU | atm-ab1-1790127-12sbfgbr |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
