17x9 blaque diamond off-road bd-o102 gloss black machined & tinted (flow forged) 6x135 6x5.5/139.7 -12mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9Original price: $320.00Sale price: $304.00
6x135, 6x139.7/5.5 | -12mm74 Available
Bore106.40
Load2500 lbs
$1,216
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Blaque Diamond starts carrying Off-road wheels in 2022 other than Classic series and Flow form series. Blaque Diamond creates custom wheels for various makes and models. Whether you drive a sports coupe, a high-end luxury sedan or an SUV, Blaque Diamond has wheels that are sure to fit the aesthetic of your ride. We offer wheels starting at 19 inches and carry 20 inch, 22 inch, and 24-inch wheels.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135, 6x139.7/5.5 |
| Offset | -12mm |
| Center Bore | 106.4mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Black Machined & Tinted |
| Wheel Color | Black, Dark Tinted |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | PR#100 |
| SKU | bd-pr#100 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
