17x9 defiant df04 dark satin charcoal 6x135 12mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9Original price: $240.50Sale price: $228.48
6x135 | 12mm232 Available
Bore87.10
Load2900 lbs
$914
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Defiant Wheels
The DEFIANT Wheels line of performance wheels combines state-of-the-art manufacturing processes with vehicle specific styling and fitment. Defiantly enjoy the confidence of wheels engineered, tested, and rated for your specific vehicle with styling and finishes only seen on the most exotic vehicles.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 12mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2900 lbs |
| Finish | Dark Satin Charcoal |
| Part Number | DF04-17090-6135-12G1 |
| SKU | 4pl-df04-17090-6135-12g1 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
