(special pricing) 17x9 dropstars 608msb satin black w/ machined lip 6x135 0mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9Original price: $338.00Sale price: $287.00
6x135 | 0mmOut of Stock
Bore87.10
Load2500 lbs
$287



Dropstars Wheels
Dropstars Wheel is a company that designs and manufactures custom wheels, particularly known for their bold and innovative designs. They cater to a variety of vehicles, including trucks, SUVs, and cars, offering both off-road and on-road styles. Dropstars is associated with TIS Wheels and has a collaboration with Monster Energy, suggesting a strong presence in the automotive and off-road culture.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Black w/ Machined Lip |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | 608MSB-7906300 |
| SKU | tis-608MSB-7906300 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
