17x9 enkei tfr matte gunmetal 5x4.5/114.3 40mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9$235.00
5x114.3/4.5 | 40mm1 Available
Bore72.60
Load1543 lbs
$235
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Enkei Wheels
OE Concept wheels are aftermarket wheels that are modeled after original equipment (OEM) wheels. They are available in a variety of sizes, designs, and finish options.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 40mm |
| Center Bore | 72.6mm |
| Load Rating | 1543 lbs |
| Finish | Matte Gunmetal |
| Part Number | 516-790-6540GM |
| SKU | enk-516-790-6540gm |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
