17x9 enkei trail cross matte black 6x135 12mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9$207.75
6x135 | 12mm14 Available
Bore87.10
Load2500 lbs
$831
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Enkei Wheels
Enkei is a Japanese brand that manufactures wheels for motorcycles and passenger cars. They are known for their lightweight wheels and composite alloy technology. ENKEI custom wheels deliver the latest in wheel designs and composite alloy technology for Performance, Racing and Truck wheels.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 12mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Matte Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | 551-790-9512BK |
| SKU | enk-551-790-9512bk |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
