(clearance - no returns) 17x9 kmc km236 tank beadlock candy red (true beadlock) 6x5.5/139.7 -15mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9Original price: $679.00Sale price: $591.00
6x139.7/5.5 | -15mm13 Available
Bore108.00
Load2500 lbs
$2,364
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
KMC wheels is the leading manufacturer of custom wheels for Trucks, SUV's, and cars. KMC has been prominently featured on TV's top custom rides shows to quickly make it a top choice for enthusiasts looking to customize their ride. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Wheels. For added convenience, you can add a set of tires to your Wheel package.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | -15mm |
| Center Bore | 108mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Candy Red |
| Wheel Color | Red |
| Part Number | KM23679060915N |
| SKU | kmc-km23679060915n |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
