17x9 konig forged f3s satin charcoal (fully forged) 5x100 42mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9Original price: $633.70Sale price: $602.02
5x100 | 42mm10 Available
Bore73.10
Load1600 lbs
$2,408
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Konig Wheels are known for their innovative design, light weight, and solid construction. Konigs Main line consists of all of their wheel options except those which are Flow Formed. The Konig latest Flow Formed wheel making its way to our highly acclaimed Flow Formed Line Up. Konig has been revolutionizing the wheel industry for over 30 years.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x100 |
| Offset | 42mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Satin Charcoal |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Forged 1-Piece |
| Part Number | F3S9751042G |
| SKU | kon-f3s9751042g |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
