17x9 metal fx m002 slayer gloss black 6x139.7/5.5 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9$417.00
6x139.7/5.5 | 0mm95 Available
Bore106.10
Load2500 lbs
$1,668
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Metal FX Wheels is a Southern California-based manufacturer that specializes in premium wheels for Off-road Trucks and UTVs. Metal FX has been at the forefront of forged wheel production since its founding, and is known for creating innovative designs and unmatched quality.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black |
| Part Number | M002179084P00002 |
| SKU | asr-m002179084p00002 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
