17x9 rtr evo 6 bronco / ranger liquid bronze (flow formed) 6x5.5/139.7 0mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,368
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
RTR Wheels are structed with flow formed technique and enhance personalization and performance for Ford® vehicles, including Mustang®, Bronco®, Ranger®, F-150®, and Mach-E®. RTR Vehicles is an American automotive company founded in 2009 by Vaughn Gittin Jr. involved in designing, developing, and manufacturing OEM+ performance vehicle packages for Ford's product line. RTR stands for “Ready to Rock!". Ford Mustang RTR.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 0mm |
| Center Bore | 93.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Liquid Bronze |
| Wheel Color | Bronze |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | RTRE679094900 |
| SKU | met-rtre679094900 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
