17x9 rtr evo 6 bronco / ranger liquid bronze (flow formed) 6x5.5/139.7 30mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
17x9Original price: $360.00Sale price: $342.00
6x139.7/5.5 | 30mmOut of Stock
Bore93.10
Load2500 lbs
$342
Engineered for Excellence
RTR Wheels are structed with flow formed technique and enhance personalization and performance for Ford® vehicles, including Mustang®, Bronco®, Ranger®, F-150®, and Mach-E®. RTR Vehicles is an American automotive company founded in 2009 by Vaughn Gittin Jr. involved in designing, developing, and manufacturing OEM+ performance vehicle packages for Ford's product line. RTR stands for “Ready to Rock!". Ford Mustang RTR.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x139.7/5.5 |
| Offset | 30mm |
| Center Bore | 93.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Liquid Bronze |
| Wheel Color | Bronze |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | RTRE679094930 |
| SKU | met-rtre679094930 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
