17x9 rtr evo 6 f150 satin black (flow formed) 6x135 18mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$1,368
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
RTR Wheels are structed with flow formed technique and enhance personalization and performance for Ford® vehicles, including Mustang®, Bronco®, Ranger®, F-150®, and Mach-E®. RTR Vehicles is an American automotive company founded in 2009 by Vaughn Gittin Jr. involved in designing, developing, and manufacturing OEM+ performance vehicle packages for Ford's product line. RTR stands for “Ready to Rock!". Ford Mustang RTR.
Technical Specifications
| Size | 17x9 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Offset | 18mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | RTRE679016518 |
| SKU | met-rtre679016518 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
