18x10.5 endless forged f01 matte bronze (forged 1-piece) 5x4.5/114.3 22mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
$495



Endless Forged Wheels
Endless Forged Wheels introduced their first new F01 wheel. This timeless design comes as a one piece forged wheel, machined from a 6061-T6 forged aluminum billet. The 6061 T6 material is heat treated, allowing it to have an incredible strength to weight ratio and excellent corrosion resistance. Endless Forged Wheels want to take their step into the motorsports world by bringing high end technology within reach to the community. In addition, they plan to set the standard in the motorsports industry with their wheel replacement program.
Technical Specifications
| Size | 18x10.5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x114.3/4.5 |
| Offset | 22mm |
| Center Bore | 73.1mm |
| Load Rating | 1251 lbs |
| Finish | Matte Bronze |
| Wheel Color | Bronze |
| Wheel Material | Forged 1-Piece |
| Part Number | F01-80565-22-MBZ |
| SKU | end-f01-80565-22-mbz |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
