18x11 forgestar cf5v satin black 6x114.3/4.5 44mm

Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x11$460.00
6x114.3/4.5 | 44mm8 Available
Bore71.50
Load1600 lbs
$1,840
Estimated Delivery: 2 to 7 Days



Forgestar Wheels
Forgestar Wheels, founded in 2007, specializes in flow formed, lightweight wheels that combine strength and customization. Popular with sports cars and track builds, Forgestar offers performance focused designs with aggressive fitments and high quality finishes.
Technical Specifications
| Size | 18x11 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x114.3/4.5 |
| Offset | 44mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Satin Black |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | F22281176P44 |
| SKU | fstr-f22281176p44 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
