(clearance - no returns) 18x11 victor equipment wurttemburg matte black w/ gloss black face (rotary forged) 5x130 55mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x11$421.00
5x130 | 55mm6 Available
Bore71.50
Load1600 lbs
$1,684
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Victor Equipment is the first brand that comes to mind when you think Porsche Custom Wheels. With every finest detail taken into consideration for the performance that Porsche drivers demand, Victor Equipment has surpassed all the competition. Classic stylings like the Victor Baden, and Victor Innsbruck defines the determination to make a wheel for the purest. Element Wheels offers the lowest prices and largest selection of Victor Equipment Wheels, all with Free Shipping in the US 48 States.
Technical Specifications
| Size | 18x11 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x130 |
| Offset | 55mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Matte Black w/ Gloss Black Face |
| Construction | Flow Formed |
| Part Number | 1811VIW555130M71 |
| SKU | vic-1811viw555130m71 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
