18x12 weld performance solana beadlock s910 gloss black milled (rotary formed) 6x4.5/114.3 53mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x12Original price: $1,015.00Sale price: $913.50
6x114.3/4.5 | 53mm37 Available
Bore71.50
Load1600 lbs
$3,654
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Weld wheels is a manufacturer of advanced, street & strip, drag racing, oval racing and heavy duty truck high-performance, professional forged wheels. The company engineers and produces performance automotive wheels for professional racing, off-road and aftermarket vehicles. Weld wheels is one of the MW Company Brand portfolio.
Technical Specifications
| Size | 18x12 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6x114.3/4.5 |
| Offset | 53mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Finish | Gloss Black Milled |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | S91082076P53 |
| SKU | weld-s91082076p53 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
