18x5 weld performance laguna drag s158 gloss black (rotary formed) 5x115 -33mm
Product gallery

All pictures shown are for illustration purpose only. Lip size, concavity, and features on wheels will vary depending on wheel specs.
Free Shipping US 48Most Wheels Over $500
Fitment Guarantee20+ Year Experience
Mounting & BalanceHigh Speed Touchless
Free Install KitWheel & Tire Packages
Select a vehicle to confirm fitment
Confirm Vehicle Fitment
Wheel Selection
18x5Original price: $430.00Sale price: $408.50
5x115 | -33mm3 Available
Bore78.10
Load2500 lbs
$1,226
Estimated Delivery: 2 to 7 Days
Engineered for Excellence
Weld wheels is a manufacturer of advanced, street & strip, drag racing, oval racing and heavy duty truck high-performance, professional forged wheels. The company engineers and produces performance automotive wheels for professional racing, off-road and aftermarket vehicles. Weld wheels is one of the MW Company Brand portfolio.
Technical Specifications
| Size | 18x5 |
|---|---|
| Bolt Pattern | 5x115 |
| Offset | -33mm |
| Center Bore | 78.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Finish | Gloss Black |
| Wheel Color | Black, Machined Accents |
| Wheel Material | Flow Formed |
| Part Number | S1588C071N33 |
| SKU | weld-s1588c071n33 |
WARNING: Cancer and Reproductive Harm.
www.P65Warnings.ca.gov (opens in a new tab)
